KALKINMA AJANSLARI
Kadın Girişimciliği ve İstihdamının Desteklenmesi
Ahiler Kalkınma Ajansı Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde

 

Ahiler Kalkınma Ajansı olarak ekonomik büyümenin ve kalkınmanın sürdürülebilirliğinin, verimlilik temelli yapısal dönüşümle sağlanabileceğine inanıyoruz. Kaynakları verimli kullanmanın, istihdam artışı sağlamak ve ilave sermaye bulmak ile eşdeğer olduğunu kabul ediyoruz. Bu sebeplerle kaynak ve süreç verimliliğinin artırılmasına, ortak kullanıma yönelik altyapı/sistemlerin oluşturulmasına ve atıkların farklı üretimlerde kullanılmasına Ajans olarak katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Bölgemiz ülkemizin önde gelen turizm ve üretim merkezlerinden biridir. Bölgemiz bir yandan Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) üretim yapan yaklaşık 560 firmayı barındırırken, diğer yandan da yılda 4.500.000 turisti ağırlamaktadır. Gelişmiş, genç ve dinamik bir üretim altyapısına sahip bölgede ağır ticari araç sanayi, otomotiv yan sanayi, savunma sanayi, tarım makineleri imalatı, süt ürünleri imalatı, mobilya imalatı ve tekstil sektörleri öncü konumdadır.

Ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Kapadokya Bölgesi, kültür ve sıcak hava balonu turizminin merkezi durumundadır. Bölgemizin ayrıca doğa turizmi ve termal turizm alanlarında da büyük potansiyeli bulunmaktadır. Toplam 36.000 yatak kapasitesi olan bölgemiz, nitelikli hizmet sunmayı standart haline getirmiş birçok turizm işletmesini bünyesinde barındırmaktadır.

Bölgemizde üretim yapan ve hizmet sunan büyük ölçekli işletmelerde kaynak verimliliği esaslı uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte küçük ve orta ölçekli aile işletmelerinin de endüstriyel simbiyoz (ortak yaşam, atık alışverişi), temiz üretim ve yalın üretim uygulamaları gibi modern üretim teknikleri ile kaynak ve süreç verimliliği konularında geliştirilmesi faydalı olacaktır.

Kaynak verimliliği kavramı çok yönlü şekilde ele alınarak, bölgemizdeki firmaların verimlilikleri artırılmalı, küresel pazarlara ulaşmaları ve rekabet avantajı sağlamaları desteklenmelidir. Ajansımızın bölgemize bu vizyonun hakim olmasını sağlamak için sunacağı katkılar hem çevresel hem de ekonomik kalkınma açısından son derece önemlidir.

Ajansımız kuruluşundan bu yana bölgemizde hem imalat sanayiinde hem de turizm sektöründe çok farklı alanlarda programlar yürütmüş ve çalışmalar yapmıştır, 2018 yılında tüm politikaların ve çalışmaların merkezine kaynak verimliliği yaklaşımını yerleştirmiştir.